Az Újságíró szemével

SZVITEK ERZSÉBET ÚJSÁGÍRÓ

SZVITEK ERZSÉBET ÚJSÁGÍRÓ

SPANYOL DILEMMA

MADRIDI KARANTENUNK 51. NAPJA

2020. május 10. - zsazsy55

Hetfotol Madrid,Kataluna,Valencia,Malaga tartomanyok kivetelevel lazithatnak a spanyol autonomiak.Mint ahogy mar  arrol korabban beszamoltam,az 1-es fazisban kapacitasuk 50 %-aig kinyithatnak a barok,vendeglok, csaladok es 10 - fos tarsasago talalkozhatnak,bevasarolhatnak,kocsiban utazhatnak egyutt,hogy csak parat emlitsek a könnyítések közül.

 

image8.PNG

Foto: Euronews 

Immunitás-útlevél: a biztonság vagy a megkülönböztetés kezdete?

 

image1.PNG

Foto: Euronews 

Spanyolországban több száz cég igyekszik meggyőződni arról, hogy a munkába visszatérő dolgozói nem jelentenek veszélyt az ügyfelekre. Ezért ezrével végeztetik el az úgynevezett szerológiai teszteket, amelyek bizonyítják, hogy a páciens átesett a Covid betegségen, ezért egy ideig védett azzal szemben.- Az időnk nagy részét az utcán töltjük - mondja Jaime Ruiz ingatlanügynök -Találkozókat szervezünk, sok emberrel összefutunk. Szerintem az, hogy az ember ellenőrzi, hogy minden rendben van vele, és nem veszélyezteti az ügyfelek egészségét, az a tisztelet jele.

Jaime munkáltatója négyszáz dolgozóját teszteli: ez része annak a folyamatnak amellyel a vállalat két hónap kényszerszünet után újraindul.

- Már elkezdtük a szerológiai teszteket megcsináltatni valamennyi dolgozónak, és hamarosan elkezdjü k bevezetni a biztonsági intézkedéseket az irodáinkban - mondja Javier Castellano, a Gilmar vezérigazgatója. - Amint megkapjuk a dátumot, hogy mikor nyithatunk, mi készen fogunk állni. Nem várhatuk arra, hogy majd megmondják nekünk, mit tegyünk vagy mit ne. Ha azt mondja a kormány hogy hétfőn május tizenegyedikén elkezdődhetnek a lakáslátogatások, készen kell állnunk.

Bár semmi nem bizonyítja, hogy lehet-e valaki immunis a betegségre, és ha igen, meddig, több nagy vállalat működik együtt fejlesztő cégekkel, hogy mobil applikációval úgynevezett immunitás-tanúsítványt adjanak a dolgozóiknak.

Egy ilyen zöld kártya afféle extra biztonsági hálóként funkcionálva védi a cég alkalmazottait és ügyfeleit - de a magánszféra védelme szempontjából aggasztó fejlemény - hisz hátrányos helyzetbe hozhatja azokat, akiknek nincs ilyenjük.

A PriceWaterHouse Coopers és a fejlesztő Vottun blokklánc-technológiát használ a dolgozók adatainak védelmére.

- Nem szeretném ha az adataimat a társadalom irányítására használnák, ahogy Kínában - mondja Vottun vezérigazgatója, Luiz Carbajo. - A nyugati demokráciában az embereknek vannak jogai, és a magánszféra védelme is közéjük tartozik. A blokklánc az egyik olyan technológia, amely segít az adatok biztonságos megosztásában

Spanyolország több mint huszonötezer haláleset után és a gazdasági összeomlás árnyékában keresi az utat egyfajta új normalitásba - kérdés, hogy a biztonságra törekvésnek nem lesz-e nagyobb az ára, mint a haszna.

 

Elkerülheti az EU a koronavírus utáni munkanélküliségi válságot?

 

image2.PNG

Foto: Euronews 

 

Világszerte rohamosan nő a munkanélküliség, és az Európában rövidebb vagy hosszabb távon állás nélkül maradtak száma robbanásszerűen nő. Vajon sikerül-e az EU-nak elkerülni a koronavírus utáni munkanélküliségi válságot?

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet előrejelzése szerint mintegy 12 millió állást veszítenek el Európában 2020-ban. A leginkább veszélyeztetett ágazatok közé tartoznak a szállás- és vendéglátóipari szolgáltatások, a gyártás, a kereskedelem és az adminisztráció.

A SURE elnevezésű uniós pénzügyi eszköz az európai cégek és munkavállalók támogatására szolgáló 540 milliárd eurós csomag része. A SURE enyhíti a munkanélküliség veszélyét a válságban.100 milliárd euró áll rendelkezésre, amelyet 25 milliárd eurós garancia támogat az EU-tagoktól. Az államok a rendszer aktiválása után kérhetnek készpénzt, hogy segítsék azokat a dolgozókat vagy vállalkozókat, akik elveszítik a jövedelmüket. Ez növeli a kiadásokat. A támogatás kedvezményes kölcsön formájában történik.

Olaszország

A koronavírus-válság által leginkább sújtott országok, például Olaszország támogatása érdekében Brüsszel bejelentette, hogy létrehoz egy 100 milliárd eurós alapot az érintett munkahelyek védelme érdekében. Gemma Bresciában él, Milánó közelében. Rövidített munkaidőben dolgozik, hetente csak pár órát. Ebben a hónapban fizetésének 80% -át kapja.

A férjem szintén a cégnél dolgozik, így a két fizetés nyilván csökken - meséli a nő. - Ha ez csak egy hónap, megoldjuk, ha kettő, akkor összeszorítjuk a fogunkat. De ha ez hosszabb, akkor nyilván tervet kell készítenünk. Félek, hogy kénytelenek lesznek csökkenteni a létszámot.

Gemma egy textilgyárban dolgozik. Ez a családi vállalkozás szinte leállította termelését, és elvesztette éves forgalmának 35% -át. Azért, hogy ne veszítsen többet, készen áll arra, hogy alkalmazottait fokozatosan visszaállítsa a munkába.

A tulajdonos, Filipo Ciocca szerint meg kell találni a módját, hogy az embereket meg tudják tartani, még ha a cég újranyitásakor nem is tudnak azonnal munkába állni. A csökkentett munkaidőt normál válság idejére találták ki. Úgy gondolja, hogy azoknak az eszközöknek, amelyeket egyrészt az államnak, másrészről az európai közösségnek kell most elfogadnia, kivételesnek kell lenniük.

Az olasz munkavállalók mintegy fele szenved el jövedelemkiesést. A válság kezdete óta a kormány 8 milliárd eurót különített el mintegy 7 millió munkavállalóra és 4 millió vállalkozóra.

Giovanni taxisofőr. Már nincs elég ügyfele, hogy ki tudja fizetni a keresetéből a jelzálogát és költségeit. Márciusban 600, áprilisban pedig 800 eurót kell kapnia a kormánytól. Mint mondja, ez az összeg túl kicsi, és reméli, hogy az Európai Unió tud segíteni, hogy megbirkózzanak ezekkel a kiadásokkal, sőt a különféle egyéb költségeikkel is.

Olaszországnak van Európában a második legtöbb adóssága, és az IMF előrejelzése szerint GDP-je idén 9,1% -kal csökken. A munkavállalók segítségre szorulnak. Az Európai Szakszervezetek Szövetségének (ETUC) vezetője arra figyelmeztet, hogy a recesszió miatt Európának komoly lépéseket kell tennie. Luca Visentini szerint a helyreállítási tervnek legalább kétszer annyi pénzt kell jelentenie az európai költségvetésben, nem csupán az EU GDP-jének 1% -át, hanem 2% -át. Tehát további 1 billió euróra van szükség, és a finanszírozás egyetlen módja, hogy valamiféle európai kötvényeket bocsássanak ki.

Nicolas Schmit, a foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős uniós biztos

Efi Koutsokosta:

- A legfrissebb előrejelzések 12 millió munkahely elvesztéséről szólnak Európában. Mit lehet tenni?

Nicolas Schmit:

- Először is minél több embert kell megtartanunk a munkájában. Ezt próbáljuk megvalósítani a rövidített munkaidőval - a SURE nevű pénzügyi eszközzel, amelyet remélem hamarosan el lehet fogadni. Másodszor, elő kell készítenünk a helyreállítást, bátornak kell lennünk, hogy a lehető leghamarabb újraindítsuk a gazdaságot, miközben figyelembe vesszük a még mindig szigorú egészségügyi korlátozásokat. A tagállamok elkezdték ezt tenni óvatosan és fokozatosan azért, hogy csökkentsék a foglalkoztatásra gyakorolt hatást. Ezt most kell megtenni, és eltart még egy ideig.

Efi Koutsokosta:

- A leginkább sújtott országok, például Olaszország vagy Spanyolország gazdasága meggyengült, miután főként az idegenforgalomra támaszkodik. Mit lehet tenni?

Nicolas Schmit:

- Sem az országokat, sem az ágazatokat nem sújtotta feltétlenül egyenlő módon a válság. Ha nézzük azokat az országokat, ahol a turizmus a GDP több mint 10% -át, néha 20% -át, mint pl. Görögországban, teszi ki, ott ez nagy csapás. Először is, segítenünk kell ezeket az országokat, hogy életben tudjanak tartani annyi céget, amennyit csak lehetséges a turizmusban és az ehhez kapcsolódó ágazatokban. Ehhez Európában szolidaritást kell mutatnunk.

Efi Koutsokosta:

- Sokan Európában az úgynevezett feketegazdaságban dolgoznak, és bár elveszítették munkájukat, nem igényelhetnek állami támogatást. Hogyan lehet őket megvédeni esetleg akár új eszközökkel?

Nicolas Schmit:

- Amikor néhány hete elindítottam a be nem jelentett munka elleni küzdelem kezdeményezését, az még a vírus megjelenése előtt is. Ragaszkodtam ahhoz, hogy ilyen többé nem fordulhat elő Európában. De reális vagyok. Sajnos néhány tagállamban a feketegazdaság továbbra is nagyon elterjedt. Alapvető fontosságú, hogy ezeknek az embereknek legyen jövedelmük, megpróbáljuk őket behozni bejelentett munkahelyekre, miközben folytatjuk a feketemunka elleni küzdelmet. Mert az káros a gazdaságnak és az államháztartásnak is. És ártalmas a társadalombiztosítási rendszerekre nézve is.

Mi az a SURE?

A koronavírus-válság miatt sok cég aktivitása csökkent.

Sok alkalmazott csökkentett óraszámban dolgozik, és a magánvállalkozóknak kiesett a jövedelmük.

A foglalkoztatás megőrzése érdekében számos ország úgy döntött, hogy aktiválja a rövid távú munkarendszereket.

Ez hirtelen növeli az állami kiadásokat.

E kiadások finanszírozása érdekében a tagállamok pénzügyi támogatást kérhetnek az Európai Bizottságtól.

Ezt a segítséget úgy hívják, hogy SURE, és támogatja a munkanélküliségi kockázatok csökkentését vészhelyzet esetén.

Ezután meghatározzák a kölcsön feltételeit.

Ezek az állami kiadások növekedésének értékelésén alapulnak.

A Bizottság javaslatot nyújt be a Tanácsnak.

A pénzügyi támogatás jóváhagyását követően az EU kedvezményes kölcsön formájában adja vissza a tagállamnak.

Forrás: European Commission

 

Josep Borrell: "A demokrácia nem vált a világjárvány áldozatává"

image3.PNG

Foto: Euronews 

Az európai külpolitika vezetője, Josep Borrell arra figyelmeztetett, hogy a koronavírus-válság súlyosbíthatja a helyzetet a már amúgy is ''rendezetlenné vált világban''. De azt is hangsúlyozta, hogy szerinte a "demokrácia nem vált a világjárvány áldozatává".

Új világrend

Az Euronews-nak adott exkluzív interjút az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főbiztosa. A politikus számos kérdést felvázolt, egyebek közt beszélt a világjárványról, valamint az EU Kínával és az Egyesült Államokkal fennálló kapcsolatáról, és szorgalmazta egy új multilaterális rendszer kiépítését.

“Nyilvánvaló, hogy a világrend ma nem rend, már nem felel meg a hatalom valódi elosztásának, amely nagyban különbözik a II. világháború végén megállapított hatalmi rendtől. Rendezetlen világban élünk, és újjá kell építenünk a multilateralizmust, amelyben az Európai Unió fontos szerepet játszhat” – hangsúlyozta Borrell.

A vírus "megmérgezi" Washington és Peking kapcsolatát

Az EU csúcsdiplomatája szerint a koronavírus által kiváltott jelenlegi globális egészségügyi és gazdasági válság - különösen a Trump-kormányzat állításai, miszerint a koronavírus egy vuhani laboratóriumából származhatott - azzal fenyeget, hogy "megmérgezi" a Washington és Peking közti kapcsolatokat.

A főképviselő ragaszkodott ahhoz, hogy nincs bizonyítéka a vírus eredetéről, de felszólította Kínát, hogy tegye lehetővé az Egészségügyi Világszervezet által vezetett független, nemzetközi vizsgálatot.

Brüsszel és Washington kapcsolata

Borrell elismerte, hogy vannak ''különbségek és nézeteltérések'' Brüsszel és Washington között. Arra a kérdésre, hogy milyen a viszonya Donald Trump amerikai elnökkel, azt felelte, hogy nem lehet személyes kontaktusról beszélni, hisz’ itt nemzetek és intézmények közti kapcsolatról van szó.

“Nem Donald Trumppal van kapcsolatunk, hanem az Egyesült Államokkal. És én személy szerint a külügyminiszterrel állok kapcsolatban, a beosztottaim pedig a külügyminisztérium stábjával. Ez intézményközi kapcsolat, nem személyes. Mindenki tudja, hogy az Egyesült Államok és Európa között vannak nézeteltérések, és Washingtontól megjegyzéseket kapunk arról, ha valami nem tetszik vagy nem ért egyet valamivel. De ez a módja annak, hogy próbálunk pozitív kapcsolatot kiépíteni néhány különbség és nézeteltérés ellenére” – hangsúlyozta Borrell.

A demokrácia áldozatul esett?

Az Euronews riportere, Isabelle Kumar arról is kérdezte a főbiztost, hogy vajon a koronavírus-válság másik vesztesége a demokrácia volt-e Európában.

"Ma is, csakúgy mint tegnap, egy demokratikus országban élek. És ez igaz minden európaira. Nem tudom elfogadni, hogy a demokrácia a világjárvány áldozata lett. Ami Lengyelországot és Magyarországot illeti, előbbi esetében az Európai Bizottság már döntött, utóbbinál pedig vizsgálja, milyen döntést hozzon. Szeretném világossá tenni, hogy az Európai Unió demokratikus unió marad, amely a jogállamiságon és a demokratikus értékek tiszteletén alapul. És ez így is marad a járványtól függetlenül" – mondta a csúcsdiplomata.

Forras: euronews

A fiatalok lehetnek a válság igazi vesztesei

image5.PNG

Szerzői jogok  Andres Kudacki/Copyright 2020 The Associated

A fiatalokat kiemelten sújtja a koronavírus miatti gazdasági válság a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerint.A 22 éves Elise Lauriot-Prévost az emberi jogokról tanult, nemrég végzett. Legalább ötven helyre küldte el az életrajzát, de sehonnan nem hívták interjúra.

"Mostanában csak negatív válaszokat kapok, olyanokat, hogy nincs nyitott pozíciónk. Vagyis eleve nem is pályázhatok. Ha mégis van, akkor azt írják, hogy a koronavírus miatt felfüggesztették az állásinterjúkat és majd értesítenek, ha változik a helyzet. De senki nem tudja, hogy ez mikor következik majd be” – mondta Elise Lauriot-Prévost.

Hasonló a helyzet a gyakornoki helyekkel, illetve a rövidtávú munkákkal is.

"Mostanában azon jár a fejem, hogyan tudnék pénzhez jutni, hogy a felszínen maradjak, amíg munkát találok, amíg ismét lesznek lehetőségek a szakterületemen. Most azokat a munkákat sem tudom ellátni, amiket korábban az iskola mellett csináltam, hogy pénzhez jussak. Nincs például lehetőség arra, hogy gyerekekre vigyázzak” - tette hozzá a lány.

A válság előtt az unióban átlagosan 15 százalékos volt a munkanélküliség a fiatalok körében. Néhány országban ez az arány elérte a 30 százalékot. A szakértők szerint a munkakeresőknek arra kell használniuk a kényszerszünetet, hogy új dolgokat tanuljanak.

"Ne kövessék el azt a hibát, hogy bevállalnak egy nagyon laza tanévet, amit vakációnak fognak fel! Fektessenek be új tudás megszerzésébe, hogy a mostani időszak után erősebb helyzetben induljanak a munkaerőpiacon! Talán egy év múlva a mostaninál sokkal job helyzet lesz a gazdaságban, mint most” – mondta egy belga fejvadász cég kommunikációs igazgatója, Jan Denys.

Az Európai Unió az elmúlt hét évben 9 milliárd eurót fordított az Ifjúsági Garanciaprogramra, amely a fiatalok elhelyezkedését segítette.

A pályázatok segítségével kétmillióan jutottak álláshoz.

Sandra Pereira szélsőbaloldali EP-képviselő azt szeretné, ha a következő uniós költségvetési periódusban több pénz jutna ebbe az alapba, hogy segítsék a képzetlen fiatalok munkához jutását.

"Ezt nem csak rövidtávú munkára és gyakornoki programokra lenne szabad használni, amelyek a túlzott rugalmasságuk miatt csak arra jók, hogy az emberek elhalasszák a további terveiket. Ennek az alapnak a munkavállalók jogait is védenie kell. Sokszor támogattunk uniós forrásokból olyan cégeket a múltban, amelyek kihasználták a dolgozóikat és lábbal tiporták a jogaikat” – mondta Sandra Pereira, az Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal frakciójában politizáló portugál EP-képviselő.

A válság első hulláma a vendéglátást és a turizmust érintette a leginkább, a kereskedelemben és a mezőgazdaságban viszont sok országban most is munkaerőhiány van.

A lélegeztető gép használatát egyre több orvos kérdőjelezi meg


image7.PNG

Komoly kételyek fogalmazódtak meg a lélegeztető gépek hatásosságával kapcsolatban. A lélegeztető gépek sztenderd kezelési mód a fertőzésből eredő tüdőgyulladások esetében. New Yorkban a lélegeztető gépre tett betegek 80%-a nem épült fel.

 Komoly kételyek fogalmazódtak meg a lélegeztető gépek hatásosságával kapcsolatban. A lélegeztető gépek sztenderd kezelési mód a fertőzésből eredő tüdőgyulladások esetében. New Yorkban a lélegeztető gépre tett betegek 80%-a nem épült fel.

Egy fiatal sürgősségi orvos aggodalomterhes arccal kétségbeesett üzenetet küldött a világnak. Több száz koronavírusban megbetegedett ember esetét áttekintve úgy gondolja, hogy ezek a betegek abba a kezelésbe haltak bele, ami a megóvásukat szolgálta volna.

A kórházba besiető betegeket azonnal lenyugtatózzák és egy torkukba dugott tubuson keresztül a lélegeztető gép pumpálja a levegőt a tüdejükbe, oxigént küldve a testükbe szerteszét.

Ez a sztenderd kezelési módja a fertőzésből eredő tüdőgyulladásnak, és ezt a kezelést alkalmazták először Kínában a Covid-19 betegeknél, majd ezt követte Európa és most Nagy Britannia.

Ámde, egy őszinte Youtube videóban a new yorki sürgősségi orvos, Cameron Kyle-Sidell, megtörve az orvosi establishment szabályait arra figyelmeztet, tévedés a lélegeztető gépet ily módon használni.

Nyomatékosan hangsúlyozta: "Attól tartok, ez a téves kezelése mérhetetlen mennyiségű ártalmat fog okozni igen rövid idő alatt. A Covid-19 nem tüdőgyulladás és nem szabadna úgy kezelni, mintha az volna."

Videója, amit világszerte sokan láttak, arra szólít fel, hogy gondoljuk újra a súlyos Covid-189 betegek kezelésével kapcsolatos aggodalmakat. Különösen azt, hogy szakértők szerint a betegek védelmének legjobb módja volna, hogy oxigénnel telítjük a vérüket oxigén maszkon keresztül, mellőzve a lélegeztető gépet.

Beszámolók szerint azt a módszert alkalmazták Boris Johnsonnál is, aki a London's St Thomas Kórház intenzív osztályán küzdött az életéért a vírussal szemben.

Mielőtt a járvány kitört volna, Kyle-Sidell teóriájűt valószínűleg elutasították volna, mint eszement ötletet.

A legtöbb kiváló orvos specialista, kormányzati emberek és politikusok a korai napokban úgy ragaszkodtak a lélegeztető gépekhez, mint alapvető életmentő készülékekhez. Anglia azon igyekezett, hogy szerezzen belőle. Matt Hancock egészségügyi államtitkár azt ígérte, 1500 új lélegeztető gépünk lesz a hét végére, bár az egészségügyi rendszer eddig csak pár százat kapott.

Mivel minden ország igyekezett sürgősen megvásárolni ezeket, világméretű hiány alakult ki, és ez késztette a kormányt arra, hogy lecsökkentse a távlatilag betervezett 30 ezer lélegeztető gép beszerzését.

Amint azonban a vírushalálozás kúszik felfelé, a Daily Mail vizsgálódása úgy találta, hogy a new yorki sürgősségi doki unortodox nézeteit messze nem olyan örültek, sőt meglehet éppen ellenkezőleg és esetleg kulcs lehet a halálok megelőzésében.

A lélegeztető géppel kezeltek halálozási aránya megdöbbentő. Egy angol vizsgálatban a 98 Covid-19 beteg kétharmada meghalt, akiket a lélegeztető gépre, vagy ahhoz hasonló készülékre kötöttek, áll az angol Intensive Care National Audit and Research Centre jelentésében.

A vírus által ugyancsak súlyosan érintett New Yorkban a lélegeztető gépre tett betegek 80% nem épült fel. A halálozás a lélegeztető gép használatával kapcsolatban más országokban is ugyanilyen rémisztő.

Dr David Farcy a Sürgősségi Orvoslás Amerikai Akadémiájának (American Academy of Emergency Medicine) elnöke szintén az ellen szólalt fel, hogy a lélegeztető gépeket univerzálisan alkalmazzák. Betegeit sikeresen kezelte oxigénnel orron át bevezetett csövön vagy maszkon keresztül.

Betegeit bal vagy jobb oldalukra fektette, ami egyszerűbbé teszi a levegővételt a maszkon keresztül, mint a lélegeztető gépen, és ez azonnal megnöveli az oxigén szintet a betegek vérében.

"Ez megkérdőjelez mindent, amit gondoltunk", mondja. "Hat héttel ezelőtt a kórházban mindenki rohant volna intubálni és egy lélegeztető gépre tenni Önt." De többé nem.

Nos, mi ez a megváltozott hangnem? A válasz az, hogy egyes orvosoknak figyelemreméltóan új tézise van: eszerint a vírus tünetei sokkal inkább a magaslati levegő okozta légzési nehézségekre (amit az oxigén ritkulása okoz magas helyeken) a szénmonoxid mérgezésre (amit a vörös vértestek oxigénfelvevő képességének csökkenése okoz) emlékeztet.

Mindkét esetben az áldozatok küzdenek az oxigénért. De az ő tüdejük nincs roncsolódva, mint a tüdőgyulladásban szenvedőknek, akiket rutinszerűen raknak a lélegeztető gépre. Dr Kyle-Sidell azt mondja a videójában:"Ez a vírus előidézte betegség legjobban a magassági betegségre hasonlít."

"Olyan ez, mintha 10 ezer méter magasságban a kabinnyomást fokozatosan megszüntetik Ezeknél a betegeknél fokozatosan oxigénéhség alakul ki. Ezek a betegek, ahogy látom, leginkább olyan, mint akiket éppen ledobtak az Everest hegyről, és nem volt idejük akklimatizálódni. Olyanok ezek a betegek, mint akik a halál torkában vannak (az oxigénhiány miatt). Nem úgy néznek ki, mint akik a tüdőgyulladásban haldokolnak."

A tüdőgyulladásos esetekben, magyarázza, a lélegeztető gép nagyon is elvégzi azt, amit a beteg légző izmai többé már nem, képesek, mivel túl fáradtak ehhez. De a Covid-19 betegeknek a légző izmai kiválóak.

"Ezek a betegek oxigén elégtelenségben szenvednek, nem légzési elégtelenségben".

Támogatói közt vannak olyan nagyra becsült orvosok is, mint Dr Luciano Gattinoni a német Gottingeni Orvostudományi Egyetemről. A American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine írott levelében (ez egy tudományos közlési forma) Dr Gattinoni arra figyelmeztet, hogy a lélegeztető gép szokásos alkalmazása károsíthatja a Covid-19 betegek tüdejét.

Egy európai kórházban, ahogy a Covid-19 betegeket íly módon lélegeztették, 60%-uk meghalt. A küzdelembe beszállt Sherif Sultan professzor is, az írországi Nemzetközi Érsebészerti Társaság (International Society of Vascular Surgery) elnöke is.

Úgy gondolja, hogy az invazív lélegeztetés nem megoldás a Covid-19 betegeknek, mivel betegségük nem hasonlít a tüdőgyulladásra vagy hasonló légzőszervi betegségekre. Abba kell hagynunk, hogy a betegeket téves betegség feltevése alapján kezeljük, foglalta össze a vírussal kapcsolatos orvostudományi kutatások összefoglalását.

Sultan professzor úgy gondolja, alapvető jelzés, hogy a koronavírus különbözik a tüdőgyulladástól abban, ahogy megtámadja a szervezetet. A Covid-19 egyidőben támadja meg a tüdő mindkét felét, ami tüdőgyulladásban ritkán, ha egyáltalán előfordul.

Emlékeznünk kell arra, hogy ez egy nagyon új betegség, amivel először 8 hete találkoztak Nyugat-Európában, és amit az orvosok kétségbeesetten próbálnak megérteni. Ami zavarba hozza őket az az, hogy sok Covid-19 beteg a kórházba érkezésekor extrém alacsony oxigénszinttel rendelkezik.

Nagyon különös, de nem érzik rosszul magukat, normálisan viselkednek és abban az állapotban vannak, amit az orvosok boldog hypoxiának (oxigénhiánynak) becéznek, majd állapotuk hirtelen leromlik és összeesnek. Indiai kutató orvosok arról számolnak be, hogy egyik percben még nevethetnek és a következő pillanatban már a halál kapujában vannak. És most úgy tűnik, rohanni velük egy lélegeztető géphez, esetleg még csak tovább rontja a helyzetüket.

A gép átveszi a beteg légzésének irányítását, s a betegek, mivel mélyaltatásban vannak, nem tudnak küzdeni az az élmény ellen, hogy nem képesek önállóan lélegezni. A gép pumpálja a tüdőt, de küld oxigént az életfontosságú szervekhez is, mint a szívhez, az agyhoz, a májhoz is.

A tüdőgyulladásos betegek pár napig vannak a gépen. A Covid-19 betegek gyakran hetekig, sőt még egy hónapig is a gépen vannak. A Covid-19 egyik megkülönböztető tünete, hogy egy sárga ragacsos anyag tapad a tüdő milliónyi apró léghólyagocskájára.

Ezt azt jelenti, hogy bár a lélegeztető gép pumpálja az oxigént a tüdőbe, az oxigén nem tud áthatolni a nyálkarétegen a testbe. Ez eredményezi azt, hogy a beteg szerencsétlenül éhezik az oxigénre.

Ha aztán az orvosok megpróbálják megoldani a problémát és feltekerik a bepumpált levegő mennyiségét, ez tüdőroncsolódáshoz vezet. Idősebb betegek, akik túlélik a betegséget, maradandó agyi károsodást szenvednek el a hosszú idejű mélyaltatás miatt. Ez mind segít megmagyarázni, miért olyan magas a lélegeztető géppel kezelt Covid-19 betegek halálozása.

Wuhani kínai kutatók beszámoltak 37 kritikus állapotban lvő betegről, akiket lélegeztető gépre raktak, s közülük egy hónapon belül meghalt 30. Az USA-beli Seattle-ben vizsgált betegek esetében a lélegeztető gépre tett 70 év felettiek közt hétből egy martadt életben

A 70 alattiaknak a harmada maradt életben. Ezek nagyon rossz esélyek. Muriel Gillick, egy geriátriai és palliatív orvos a massachusetts-i Harvard Orvos Egyetemről, elemezte a tragikusan magas halálozási

A múlt héten azt mondta: "Az lehet a benyomás, hogy ha az extrém súlyos Covid-19 betegeket lélegeztető géppel kezeljük akkor életben maradnak, ha meg nem kezeljük őket lélegeztető gépen, akkor meg fognak halni. De ez nem igaz." Úgy magyarázta, hogy a gumiszerű sárga folyadék a Covid-19 esetekben "korlátozza az oxigén átvitelt a tüdőből a vérbe" , még ha a gép pumpálja is a levegőt.

Hozzátette: "Úgy alkalmazzuk a lélegeztető gépet, ami ésszerű más betegségekben, de nem etzekben az esetekben Scott Weingart, egy intenzív osztályos orvos egyetért azzal, hogy a lélegeztető gépek használata pótcselekvés. Szerinte "A nagy nyomás, amit annak érdekében alkalmaznak, hogy a beteg oxigénszintjét normalizálják, károsítja a tüdőt. Mindent megteszek, ami hatalmamban áll, hogy elkerüljem a beteg lélegeztető gépre kerülését".

Egyre több és több orvos gondolja azt, hogy a Covid-19 betegeknek lélegeztető maszk volna szükséges, amely az oxigént nem invazív módon nyújtja. Egy egyszerű készülék neve a CPAP (Folyamatos Pozitív Légúti Nyomás), amelyet gyakran használnak az emberek otthonaikban, hogy leküzdjék a horkolást és az alvási apnoét. ez alternatívája lehetne a lélegeztető gépeknek.

Dr Tom Lawton. egy intenzív ápolási konzultáns a Bradford Royal Infirmary-n, rendelt 100 ilyen maszkot. Kórháza aggódott azon, lesz_e elég lélegeztető gépük megküzdeni a Covid-19 krízissel.

A maszk szabadon hagyja a használó légútját. A BBC 4-es csatornáján az Egészségügy a frontvonalban műsora szerint ezek a készülékek megváltoztathatják a dolgok menetét.

Egy orvos azt mondta az adásban, bár óvatosan: "Ha elég korán használjuk ezeket az eszközöket, megelőzhetjük a betegek károsodását, és hogy lélegeztető gépre kerüljenek. Teszteljük őket
és vannak bizonyítékok arra Kínából és az USA-ból is, hogy ezek hatásosak.

Ezek a készülékek segítenek felfújni a tüdőt és ez jótékony hatásúnak látszik

ezen a héten a Mercedes 10 ezer CPAP készülék gyártását fejezte be, hogy segítse a COVID-19-cel küzdő betegek légzését.

40 betegen szerzett tapasztalatok szerint, akik egyébként lélegeztető gépre kerültek volna, 20 beteg kórházba kerülése 14 napjáig hazakerült. Manapság a tüdőgyulladással vagy más légzőszervi betegségekkel lélegeztető gépre kerülő betegek 40-50%-a hal meg.

A Covid-19 betegek drámai mértékű halálozásának oka még nem világos. A lélegeztető gép hyívei szeriont minden azon múlik, mennyire súlyos állapotban kerül a beteg a gépre.

Fordította: Szendi Gábor

Forrás:Sue Reid: Is this proof 'life-saving' ventilators are actually deathtraps? Their success rate is appalling and medics are increasingly worried they may do more harm than good, disturbing report reveals

 

Spanyolországi HELYZETKEP:

Folytatodik a csokkeno tendencia, ami azt mutatja,latszik a feny az alagut vegen Spanyolországban.1880 uj regisztralt fertozott beteg mellett 143-an vesztettek eletuket a virus aldozatakent.El kezdhetünk reménykedni.

 

image6.PNG

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://szvitekerzsebetujsagiro.blog.hu/api/trackback/id/tr9815678504

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása