Az Újságíró szemével

SZVITEK ERZSÉBET ÚJSÁGÍRÓ

SZVITEK ERZSÉBET ÚJSÁGÍRÓ

Spanyolország: enyhül az egészségügyi válság, kezdődik a politikai! 

MADRIDI KARANTENUNK 45. NAPJA 2020. Május 4.

2020. május 04. - zsazsy55

ismeretlen.png

Fotó: Szvitek Erzsébet 

SANCHEZ TAKARODJ! IGLESIAS KÉREM A HÁZADAT!

- Egy madridi urbanizáció haztömbjében  egyik erkélyen tegnap egy hatalmas transzparensen ezt tudatta a házigazda: Sanchez takarodj! Mara eltűnt a felirat,helyette ezt tettek ki: Iglesias kérem a házadat! 

Rohamléptekben javulnak a koronavírus-járvány spanyolországi adatai, elkezdődött a korlátozások kivezetésének nulladik fázisa. A kormány helyzete viszont egyre rosszabb. 

ismeretlen_1.png

A korlátozások kivezetésének hétfőn kezdődött nulladik fázisában csak az egyénre szabott szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások kezdhetnek dolgozni, mint például a fodrászok. elkezdődhetnek a kisebb építkezések és felújítások. A május tizenegyedikén kezdődő első fázisban a kevésbé fertőzött tartományokban megnyílnak a kávézók teraszai, a templomok, az élelmiszeripari vállalatok. Természetesen mindenütt kötelező lesz a távolságtartás és a maszkviselet.

ismeretlen_2.png

SANCHEZ TAKARODJ! IGLESIAS, KÉREM A HÁZADAT! 

ismeretlen.png

-Egy madridi haztombben egyik erkélyen tegnap egy hatalmas transzparensen ezt tudatta a házigazda: Sanchez takarodj! Mara eltűnt a felirat,helyette ezt tették ki: Iglesias kérem a házadat! 

Spanyolországban súlyos politikai válság is kialakulóban van, május 9-én szavaz a törvényhozás az egészségügyi veszélyhelyzet meghosszabbításáról, amihez a szocialista kormány nem feltétlenül tudja biztosítani a szükséges többséget. A szocialisták az Unidas Podemos újbaloldali párttal közösen kormányoznak, többek között a baszk párt külső támogatásával, de a kormányfő a válságkezelés során egyre inkább szembekerül a tartományi kormányokkal. Az ellenzék a járványügyi helyzet javulásával felmondhatja az együttműködés politikáját.

A politikai es a gazdasági válság azonban nemcsak Spanyolországot sújtja:

Bedöntheti az Európai Uniót a válságkezelés

Nagy kérdés, mi lesz a világgal a koronavírus-járvány, illetve a nyomában járó gazdasági válság után. Erre keres választ az Európai Szakszervezeti Kutatóintézet igazgatója, Philippe Pochet legutóbbi írásában, amelyben Európa kilátásait latolgatja. Szerinte négy, egymástól jelentősen eltérő, de érintkező forgatókönyv kínálkozik.

8fc7b5c7-632b-4a6c-91c2-d356a2e5644e.jpeg

Abból indul ki, amit ma már senki sem vitat, hogy tudniillik ez a krízis hosszú távon az Európai Unió alappilléreit rengeti meg. Ezek az alapvetések a következőek: a közös piac és szabad mozgás, az euró és a Stabilitási és Növekedési Paktum, illetve a verseny és abban az állami szerepvállalás szabályozása. Pochet szerint elkerülhetetlen lesz ennek a három alapvető megállapodásnak az újragondolása ahhoz, hogy tovább tudjunk lépni.

Az integrációs biztos és a versenyhivatal rémálma

A nemzeti határok lezárása szerinte messze túlmutat a járványon, vagyis a döntés közvetlen okán, amennyiben tagállami érdekek megítélésétől függött, és feloldásával is ez a helyzet. A döntéshozóknak - akik egyszerre nemzetállamok és az európai közösség vezetői - egészségügyi, gazdasági, politikai szempontokat kell mérlegelniük, és egy rendkívül kényes egyensúlyt kell megtalálniuk ahhoz, hogy ne sérüljön az uniós együttműködés. A válasz ugyanis nagyban függ attól, hogy milyen összefüggésrendszerben latolgatják a kockázatokat. Nemzetállamok szintjén, esetleg a schengeni övezet egészét tekintve, vagy a hasonló adottságú államokból formálva alkalmi közösséget? Az Európai Bizottság ez utóbbit javasolja mondván, hogy az egy régióba tartozó államoknak kellene a legszorosabban egyeztetniük járvány- és válságkezelő intézkedéseiket.

Foto: Philippe Pochet

A kutató szerint elég valószínű, hogy miután nem alakult ki egységes mechanizmus a járvány elleni védekezésben, vagyis az alapvetően tagállami szinten zajlik, a helyreállított határellenőrzés szigorúbb vagy mérsékeltebb formában, de még jó ideig megmarad. Ebben a helyzetben, amelyben ugyan nem szűnt meg az egyeztetés, de az egyik legfontosabb alapvetés, az Unión belüli szabad mozgás időlegesen érvényét vesztette, majd korlátozódik, függőbe kerülnek azok a megállapodások is, amelyek ehhez kapcsolódnak.

Belgium Europe Virus OutbreakCopyright 2020 The Associated Press. All rights reservedVirginia Mayo

Elcsúszhatunk a válságkezelésen

Ami a gazdasági válság kezelését illeti, a rendkívüli intézkedések jelentős terhet rónak az államháztartásra mindenütt. A most kialakuló hiányoknak és adósságoknak, illetve a válság társadalmi következményeinek a hosszú távú kezelésében közös nevezőre kell jutniuk a tagállamoknak ahhoz, hogy az Európai Unió, mint szövetség működőképes maradjon. Pochet emlékeztet arra is, hogy ebben a nehéz helyzetben születnek olyan megoldások, amelyeket érdemes lehet nem "kidobni" később, mert alkalmasnak tűnnek krónikus problémák megoldására.

Ami viszont nem megoldást, hanem egy újabb problémát szül majd, az az állami beavatkozás szabályainak pillanatnyi lazítása. Most a kormányok támogathatnak szektorokat, piaci szereplőket azért, hogy azok túlélhessék ezt az igen mélynek ígérkező válságot, amely ki tudja, meddig tart majd. És ez utóbbi kérdés azért perdöntő, mert ezt az állami magatartást - amelyet a válság indokol - békeidőben úgy hívják, hogy protekcionista gazdaságpolitika, ami ellen európai és világszinten is komoly harc dúl. A szakember szerint egyelőre beláthatatlan, hogy ez az epizód hogyan hat majd az állam gazdasági szerepvállalásának szabályozására, ugyanis egyelőre beláthatatlan az is, hogy meddig lesz szükség válságkezelésre.

Nemcsak a szabad piac kontra állami beavatkozás dilemmája adódik a kormányok frissen kapott, korábbinál nagyobb felhatalmazásából, hanem az is, mire használják ezt gazdaságpolitikájukban rövid és hosszú távon. Vagyis, hogy a tradicionális ágazatok megmentése lesz a cél, vagy megragadják ezt az alkalmat arra a fordulatra, amelyet a környezettudatosság megkíván mindenütt a világon?

China Outbreak EconomyCopyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.Ng Han Guan

A négy forgatókönyv igazából három

Mindezek alapján az Európai Uniónak - feltéve, hogy túléli ezt a válságot - háromféle továbblépési lehetősége lesz - mondja Philippe Pochet hozzátéve, hogy van egy negyedik is, amely ugyan ellentmond az ő okfejtésének, de nem zárható ki, és ez a neoliberális dogma, mint azt az előző, 2008-2013-as pénzügyi válság idején láttuk. Ez most nem valószínű, de miután újjáéledése akkor is meglepő volt, számolnunk kell vele.

Egy másik lehetőség a kínai modell, vagyis elmozdulás az autoriter hatalomgyakorlás felé. A lakosság fokozott, akár szabadságjogokat is sértő ellenőrzése - kihasználva a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket is - azzal az indokkal, hogy az állam cserébe védelmet nyújt egészségügyi és gazdasági fenyegetések ellen. Ennek a retorikának egyik legfőbb érve, hogy a járvány kiújulhat. Erre Pochet európai példaként Magyarországot és Lengyelországot hozza mondván, hogy ezekben az országokban a kormányok egyfajta megmentőként lépnek fel. Ez a forgatókönyv erős támadást jelentene a globalizáció ellen, Donald Trumpot jó eséllyel újraválasztanák, és Európában is a nemzetállami lobbi erősödne meg általa.

Megint más a forgatókönyv, ha a gazdasági növekedés, mint cél, fölülír minden mást. Amikor mindennél fontosabb, hogy a gazdaság a lehető legrövidebb idő alatt újból növekedési pályára álljon. Ez értelemszerűen háttérbe szorít mindenféle környezetvédelmi megfontolást, és nem tekint a nagyon távoli jövőbe, de rövid és közép távon látványos eredményeket hoz a gazdasági mutatókban, a munkaerőpiacnak is lendületet ad, a bankszektornak is kedvez. Pochet szerint ebbe az irányba mutat például a cseh kormány stratégiája, illetve egész gazdasági szektorok hirdetik most azt, hogy a túlélés előbbre való, mint a környezetvédelem. Ez a modell nem a fogyasztásra, hanem az újraépítésre helyezi a hangsúlyt, ennek a sürgősségét állítja szembe a fenntarthatósággal, és ha kell a munkavállalói érdekekkel. Nem részleteiben, de hatásában nagyon hasonlít az első, a neoliberális forgatókönyvhöz.

A negyedik forgatókönyv a környezettudatos váltásra és az uralkodó gazdasági modell újragondolására épül. A közszolgáltatásokat, a közösségi érdeket és szolidaritást állítja a gazdasági és társadalmi élet középpontjába. Több európai kormány is ebbe az irányba mozdult el, a civil szféra számos meghatározó szereplője is letette voksát a Zöld Fordulat mellett, és városok is csatlakoztak ehhez a táborhoz, mint Párizs vagy Brüsszel, annak ellenére, hogy ez egy nehéz út a növekvő munkanélküliség és gazdasági válság közepette.

Italy Europe OutbreakCopyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.Luca Bruno

Két mozzanat meghatározó szerepet játszik ennek sikerében. Az egyik a termelési láncok részleges átszervezése egyfajta környezetvédelmi protekcionizmus kíséretében. Utóbbi kényes kérdés, hiszen mechanizmusában emlékeztet a második, autoriter modell egyik fontos eleméhez. Az a kettő közti alapvető különbség, hogy míg a nemzetállami koncepció esetében az állami beavatkozás szembeállítja a nemzeti érdekeket másokéval, utóbbi a nemzetállamok együttműködésére épít. A másik a munkaóra csökkentése. Ez egy keskeny mezsgyét jelöl ki az első, neoliberális stratégia és a harmadik, a gazdasági növekedést mindennél fontosabbnak tekintő irányvonal közé. A munkaidő csökkentése Pochet szerint stratégiai kérdés, amely strukturális eleme lesz minden eljövendő vitának.

Az Európai Szakszervezeti Kutatóintézet igazgatója végezetül azt hangsúlyozza Európa kilátásait mérlegelő írásában, hogy a vázolt négy forgatókönyv nem feltétlenül "tiszta" formájában jelenik majd meg, hanem kombinálódhatnak egymással. Az is megtörténhet, hogy Európa, illetve a világ egyes régióiban egyik vagy másik lesz meghatározó az aktuális hatalmi berendezkedés függvényében, és az idő múlásával akár át is válthat egyik a másikba. 

Az Európai Unió jövője szempontjából az a kulcskérdés, hogy az egyes tagállamok milyen stratégiát választanak, és ezek a választások összességében hogyan befolyásolják a közösség legalapvetőbb mechanizmusait.

Forras: Euronews

Spanyolország négy fázisban lazít

ismeretlen_3.png

Forras: Euronews 

Megtelt Barcelona tengerpartja, miután Spanyolországban enyhítettek a szigorításokon.

Carme az olimpiai strand mentén kerékpározik rendszeresen. Azt mondja, hogy nagyon örül annak, hogy ismét a szabadban mozoghat, már nagyon hiányzott neki a tenger látványa és a sport öröme.

A kormány a lazítás ellenére óvatosságra kéri a spanyolokat. Időzónákat alakítanak ki bizonyos helyeken a családok, a sport és az idősek számára.

Egy idős férfi, Armand Pauls első gondolata az volt a lazítás hírének hallatán, hogy milyen jó végre kimenni a lakásból a napsütésre, és a szabadban élvezni a levegőt.

Egy futó, Rafal Safe szerint az embereknek sokkal óvatosabbnak kellene lenni, és figyelni a távolságtartásra. Azt látni, hogy nem mindenki felelősségteljes, és ez ismét bajhoz vezethet.

Az újranyitó üzletek, fodrászatok munkatársai fertőtlenítik a helyiségeket és a felszereléseket, várják a vendégeket. Nagyon bizonytalannak érzik helyzetüket.

Egy fodrász, Sonia Ruiz üzletében egyszerre csak egy fodrász dolgozhat, és csak egy vendég léphet be a szalonba. Emiatt kevesebben dolgozhatnak. Nem tudni, meddig lesz ez így.

A barcelonai bárok előtt tornyokban álló székek mutatják, hogy máskor milyen sok vendéget szolgálnak ki a teraszokon.

Egy pizzéria tulajdonosa, Maurizio de Vei direkt tengerre néző üzlethelyiséget választott, de most elmaradnak a turisták. Türelmesnek kell lenni most, és reménykedni, teszi hozzá.

Eddig csak elvitelre szolgálhattak ki a vendéglátóhelyek. Május 4-től a teraszokat megnyithatják, de csak harmad annyi vendég ülhet le, mint korábban.

 Négy fázisban indul újra az élet Spanyolországban. Júniusban kezdődhet a normális élet, óvatos keretek között. Egyelőre a határok zárva vannak, a belföldi turizmus is lassan indulhat csak. A vendéglátás és az idegenforgalom vesztesége olyan hatalmas, hogy a GDP egyharmadát teszi ki.

 

SPANYOL HELYZETKÉP:

ismeretlen_4.png

Koronavírus: háromszáz alatt marad a halottak napi száma Spanyolországban

Spanyolországban majdnem háromszázan halnak meg egy nap alatt az új koronavírus okozta betegségben. Pénteken 281 ember haláláról szóltak a jelentések, szombaton 276 halottat összesítettek. Eddig 25 100-an haltak meg.
Egy 52 éves eladó megélhetését is érintik a szigorú korlátozások, de azt mondja, hogy most szükség van az óvatosságra. Biztos benne, hogy a szakértők okkal hoznak döntéseket. Ha a helyzet majd javul, mindenkinek könnyebb lesz, teszi hozzá.
Spanyolországban 213 435 fertőzöttről, 24 543 halálos áldozatról és 112 050 gyógyult betegről tudni.
Olaszország és Spanyolország után az Egyesült Királyságban súlyosbodott leginkább a járvány Európában.
A világon a legtöbb halálos áldozata a COVID-19 megbetegedésnek az Egyesült Államokban van, eddig 65 ezer amerikai halottja van a világjárványnak.

Rohamléptekben javulnak a koronavírus-járvány spanyolországi adatai, elkezdődött a korlátozások kivezetésének nulladik fázisa. A kormány helyzete viszont egyre rosszabb. 

Két egymást követő nap pontosan ugyanannyi, 164 koronavírussal összefüggő halálesetet jelentett Spanyolország. Bár a hét elején általában pontatlan adatok érkeznek a hétvége miatt, az is örömre ad okot, hogy három tartomány egyáltalán nem számolt be új igazolt fertőzésről.

- Országosan 356 új esetet jelentettek, ami mindössze 0,16 százaléknyi növekedés egy nap alatt - mondta az egészségügyi vészhelyzet koordinációs központ vezetője, Fernando Simon. - Ez majdnem a legalacsonyabb növekedés az elmúlt két hónap során, ami remek helyzetbe hoz minket. A közös erőfeszítéseinknek köszönhetően sikerült kontroll alatt tartani a járványt, és elkerülni az egészségügy leépülését.

VILÁG ADATOK:

Láthatjuk,hogy a halálesetek emelkedo tendenciaja itt is mérséklődött.

Forras: Worldsometers 

 

ismeretlen_5.png

A bejegyzés trackback címe:

https://szvitekerzsebetujsagiro.blog.hu/api/trackback/id/tr815660220

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása