„Európa ezúttal figyel az alacsony fizetésért dolgozó emberekre”
Május elsején Európában mindig nagy felvonulásokkal tartották meg a munka ünnepét. Idén inkább posztereket tesznek az emberek az ablakaikba és a közösségi oldalakon tüntetnek.
A szakszervezetek az egész kontinensen nagy kihívásokkal néznek szembe. A szolidaritásra minden eddiginél inkább szükség van. Az Európai Szakszervezeti Szövetség vezetője, Luca Visentini a vendégünk.
„Több millió munkahely veszett el, egész iparágak küzdenek a túlélésért, miközben alacsonyan fizetett emberek tartják mozgásban a társadalmat. És itt vannak a klímavédelmi célok is. Sok mindent figyelembe kell vennünk a gazdaság újraindításánál. Hogy tudjuk biztosítani azt, hogy helyesen lépünk?” – foglalta össze a helyzetet Stefan Grobe, az Euronews riportere.
– Először is biztosítani kell, hogy helyesen kezeljük a vészhelyzetet. Ha nem alkalmazunk megfelelő eszközöket a recesszió és a munkanélküliség megakadályozásáért, valamint a frontvonalban dolgozó emberek védelméért, akkor lehetetlen lesz a visszatérés a normális élethez. Vagyis rendkívül fontosak az európai intézmények, a nemzeti kormányok, a szociális intézmények intézkedései – hangoztatta Luca Visentini, az Európai Szakszervezeti Szövetség vezetője.– Május elseje környékén sokan beszélnek a szolidaritásról, különösen idén. Ön elégedett azzal a szolidaritással, amit eddig Európában látott? – kérdezte Stefan Grobe.
– Nagy változás volt a narratívában. Ha összehasonlítjuk a pénzügyi válságnál látottakat, akkor lényegében semmibe vették, lenézték az egészségügyi dolgozókat, a közalkalmazottakat és a többi alacsony fizetésért dolgozó embert, akik a liberális piacgazdaságot működtetik. Most azonban figyelünk rájuk. Ezért is ad az Európai Unió a fennállása során először pénzt az egészségügyre. Ez nagyon fontos és jó dolog, hogy néhány hét alatt döntöttek. Ugyanakkor a pénz még nincs meg rá – mondta Visentini.
– Sokan nem tudják, de Ön költő is, vagyis más szempontokra is figyel. Szeretném megkérdezni, lát valami inspirálót a válságban? – tette fel a kérdést az Euronews riportere.
– Szerintem a válság emberi, pszichológiai oldala nagyon fontos. Nem csak nekem, de mindenkinek. Az előző időszakhoz képest egy teljesen más időszakot élünk. Egy háború utáni hangulatban vagyunk most valamennyire. De ha lesz rá időm, talán írok majd valamit erről a válságról. Biztos vagyok benne, hogy inspirálni fog – válaszolta az Európai Szakszervezeti Szövetség vezetője.
Forras: Euronews